O korzystnych działaniach kurkumy mówiono już w starożytności. Pierwsze wzmianki pochodzą z 600 r. p.n.e.. Używano jej w celu szybszego gojenia się ran, przy bólach menstruacyjnych, zakażeniach pasożytniczych, na problemy żołądkowe oraz protekcyjnie na wątrobę.
Obecnie naukowcy mówią głównie o jej działaniu przeciwzapalnym. Kurkumina wpływa na hamowanie ekspresji genów komórek wpływających na proces zapalny. Dzięki działaniu przeciwzapalnemu przypisuje się kurkumie również fakt, że zapobiega ona miażdżycy, otyłości oraz nowotworom. Naukowcy w badaniach na zwierzętach odkryli, iż kurkuma może zatrzymywać rozwój guza nowotworowego. W Azji uważa się, że spożywanie kurkumy przez długi okres czasu wpływa na zmniejszenie zachorowalności na raka przewodu pokarmowego.
Kurkuma wykazuje działanie antyoksydacyjne oraz wymiata wolne rodniki. Ponadto znalazła ona zastosowania w leczeniu depresji.
Przypisuje jej się działanie przeciwbólowe, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne i rozkurczowe.
Stosowana jest jako środek przeciwinfekcyjny. Świetnie sprawdza się przy infekcjach układu moczowego, wykazuje działanie przeciwgorączkowe, wspomagające leczenie zapalenia zatok, w katarze i kaszlu.
Wpływa korzystnie na łagodzenie objawów żołądkowych takich jak: uczucie pełności, zaparcia, wzdęcia, problemy z żółcią, drogami żółciowymi oraz pęcherzykiem żółciowym.
Naukowcy przypisują kurkuminie również działanie pobudzające neurony, co oddziaływuje pozytywnie na pracę mózgu. Dlatego też świetnie sprawdza się ona w leczeniu choroby Alzheimera, choroby Parkinsona oraz przebytych udarów.
Pozytywnie oddziałuje na oczy, szczególnie w leczeniu zapalenia spojówek, jaskry i zespołu suchego oka.
W badaniach na zwierzętach potwierdzono również działanie obniżające poziom cholesterolu oraz glukozy we krwi.
Dzięki dużej zawartości błonnika kurkuma pozytywnie wpływa na redukcję masy ciała wśród osób odchudzających się wspierając proces trawienia tłuszczów.
Coraz więcej badań naukowych wskazuje na wykorzystywanie kurkumy w leczeniu chorób reumatycznych. Szczególnie w zapaleniach mięśni i stawów oraz RZS u starszych osób.
Wykorzystywana jest w leczeniu stomatologicznym (zapalenia dziąseł, przyzębia i bóle zębów), chorobach metabolicznych i sercowo-naczyniowych.
Dzięki dużej zawartości żelaza pozytywnie wpływa na leczenie anemii.