Przyprawa do piernika - kwintesencja świąt - Wyjadaczki - Portal Diet
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Przyprawa do piernika – kwintesencja świąt

Święta Bożego Narodzenia kojarzą nam się z czasem pełnym radości, szczęścia, którym cieszymy się w gronie najbliższych, ale również z cudownymi aromatami przyrządzanych potraw unoszących się w całym domu. Bardzo ważnym i nieodłącznym elementem stołu wigilijnego jest piernik. Zachwyca on swoim cudownym smakiem, zapachem, a dodatkowo jego składniki wykazują ogrom właściwości prozdrowotnych.

Najlepszym wyborem będzie domowa przyprawa do piernika, ponieważ składniki znajdziemy w każdym sklepie. Potrzebujemy tylko cynamonu, imbiru mielonego, goździków, kardamonu, gałki muszkatołowej, ziela angielskiego, pieprzu i anyż.

Cynamon

Wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwgorączkowe, więc idealnie sprawdzi się w okresie przeziębieniowym. Działa również przeciwbólowo, przeciwcukrzycowo, przeciwnowotworowo, obniża cholesterol i wykazuje działanie antyoksydacyjne.

Imbir mielony

Posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe, zmniejsza obrzęki i działa odkażająco na organizm.
Ułatwia trawienie przez wzmożone wydzielanie śliny i soku żołądkowego. Poradzi sobie również ze wzdęciami, bólami menstruacyjnymi, migrenami i mdłościami. Szczególnie ważny u osób narażony na zakrzepicę, ponieważ hamuje zlepianie się płytek krwi.

Goździki

Działają przeciwzapalnie, przeciwnowotworowo, hamują rozwój infekcji. Sprawdzi się również jako środek przeciwbólowy, dzięki swoim właściwością znieczulającym.

Kardamon

Działa rozkurczająco na żołądek, ale również wzmaga wydzielanie soków trawiennych dzięki czemu sprawdzi się w problemach trawiennych.
Dobrym wyborem będzie zastosowanie kardamonu w schorzeniach układu oddechowego, ale również przy obniżonej odporności. Zalecany w dietach odchudzających, ponieważ przyspiesza metabolizm i pozbywa się z organizmu zbędnych i toksycznych produktów przemiany materii.

Gałka muszkatołowa

W zbyt dużej dawce może wykazać właściwości halucynogenne. Poza tym działa pozytywnie na układ trawienny, zapobiega wrzodom żołądka oraz hamuje agregację płytek krwi, dzięki czemu zapobiega powstawaniu zakrzepicy.

Anyż

Sprawdzi się w problemach z kaszlem mokrym, ponieważ działa wykrztuśnie.
Znajdzie zastosowanie w schorzeniach układu trawiennego, przez działanie rozkurczające oraz wzmaganie wydzielania soków trawiennych, niweluje wzdęcia i zaparcia.
Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe.

Ziele angielskie

Niweluje dolegliwości związane z zapaleniem stawów oraz bólem mięśni.
Działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo.

Pieprz

Dzięki zawartej w pieprzy Piperynie, dochodzi do zwiększenia emisji cieplnej w organizmie, a to przyspiesza spalanie zapasów tłuszczowych. Działa przeciwzapalnie, przeciwnowotworowo, pozytywnie na układ trawienny, zwiększa wchłanianie witamin i składników odżywczych.

Jak przygotować swoją własną domową przyprawę do piernik?
Przepis oczywiście znajdziecie na naszej stronie:

Bibliografia:

  1. http://agro.icm.edu.pl/agro/eleme. nt/bwmeta1.element.agro-06fce4cc-bba8-47d2-adac-1c74fb995769/c/Prozdrowotne_wlasciwosci.pdf

2. https://www.medonet.pl/zdrowie,imbir—wlasciwosci–zastosowanie–przeciwwskazania,artykul,1728524.html

3. https://biotechnologia.pl/kosmetologia/imbir-i-jego-niezwykle-wlasciwosci,16757 

Udostępnij

Wyjadaczki.pl © 2024 All Rights Reserved