Jak zwykle odpowiedź brzmi „to zależy”. W zapomnienie odchodzą monotonne diety bazujące na sałacie, obecnie najmodniejszym modelem żywienia jest ten zgodny z zasadą 80/20.
Jest to powrót do racjonalnego żywienia, którym bazą są zdrowe, pełnowartościowe produkty, a małym dodatkiem są produkty rekreacyjne.
Wróćmy więc do pytania czy możemy jeść słodycze? TAK, ale w odpowiednich ilościach. Tak jak wszystkie inne produkty typu fast-food czy alkohol. Najważniejsza jest dawka i zdrowy rozsądek.
Dlaczego słodycze nie powinny być pierwszym wyborem żywieniowym?
Słodycze zawierają duże ilości cukru i tłuszczów nasyconych. Cukier wpływa na stan zdrowia organizmu, ale również na nasz mózg i zachowanie.
Warto podkreślić, że różne rodzaje cukru wywierają inny wpływ. Cukier zawarty w słodyczach, ale również w dosładzanych sokach i napojach owocowych jest powiązany z występowaniem otyłości, nadciśnienia, insulinooporności i cukrzycy.
Oczywiście nasz organizm w inny sposób reaguje na spożyte owoce, a inaczej na słodycze. W owocach oprócz fruktozy znajduje się błonnik i przeciwutleniacze, które wykazują korzystny wpływ na nasze zdrowie. Podobnie zawarte w słodyczach tłuszcze nasycone spożywane w nadmiernych ilościach mogą przyczyniać się do zwiększonego stężenia „złego” cholesterolu LDL, który zwiększa ryzyko zawału serca i chorób serca.
Obecnie w słodyczach coraz bardziej popularne staje się stosowanie słodzików, jednak wciąż istnieje dużo mitów dotyczących ich bezpieczeństwa…
Czy warto stosować zamienniki cukru?
W badaniach nad słodzikami porównano jaki będą miały one wpływ na masę ciała, w stosunku do sacharozy. W grupie, w której zamiast sacharozy używano słodzika (erytrol) masa ciała zmniejszyła się, w odróżnieniu do grupy, która spożywała sacharozę.
Jeśli korzystasz z diety redukcyjnej, wykorzystanie słodzików, które nie mają kalorii, znacznie ułatwi proces odchudzania się. „Zaoszczędzone” kalorie możesz wykorzystać na spożycie bardziej wartościowych produktów, a twój mózg będzie odczuwał satysfakcję ze spożytego słodkiego pokarmu.
Jak jeść słodycze bez wyrzutów sumienia?
Jedz słodki posiłek
Takim posiłkiem może być owsianka, ale również świeże czy suszone owoce. Jeśli to zbyt mało polej je syropem z agawy i posyp prażonymi płatkami migdałów. Taki deser sprawi, że zaspokoisz swój apetyt na słodycze, a jednocześnie dostarczysz swojemu organizmowi dużo wartości odżywczych.
Stwórz zdrowe domowe słodkości
Domowe kulki mocy, które do złudzenia przypominają Ferrero Rocher, a może domowe lody truskawkowe na bazie owoców, jogurtu greckiego i erytrolu. Słodki smak, duża ilość białka to przepis na zdrowy deser, dzięki któremu nie musisz już więcej bać się o swoje zdrowie.
Jeśli twoich ulubionych słodyczy nie może zastąpić żaden inny posiłek…
Spróbuj dodać je do pełnowartościowego posiłku. Kostka czekolady w ulubionej jaglance? Dlaczego nie! Taka ilość słodyczy nie wpłynie negatywnie na twoje zdrowie, a dzięki dodatkowej porcji błonnika i białka będziesz odczuwać dłuższą sytość.
Stosuj zamienniki cukru
Jeśli wiesz, że na jednej kostce czekolady się nie skończy, przygotowując własne słodycze sięgnij po erytrol lub ksylitol. To bezpieczne słodziki, które zapewnią bardzo słodki smak posiłku bez sztucznego posmaku. Dodatkowo erytrol prawie nie zawiera kilokalorii, dzięki czemu nie musisz obawiać się zwiększenia masy ciała.
Zachowaj umiar, ale nie karaj się gdy zjesz coś słodkiego Pamiętaj, aby podstawę twojej diety stanowiły zdrowe produkty. Pamiętaj także, że każdemu zdarzają się momenty gdy pozwoli sobie na małe przyjemności. Jeśli danego dnia zjadłeś za dużo, nie stosuj restrykcyjnych diet, które jedynie zwiększą twoją ochotę na słodycze. Zadbaj, by w inne dni jeść dobrze zbilansowane posiłki oraz wykonuj regularną aktywność fizyczną.