Veganuary - światowy trend na wege - Wyjadaczki - Portal Diet
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Veganuary – światowy trend na wege

Veganuary jest kampanią, która została zapoczątkowana w 2014 roku przez brytyjską pozarządową organizację o tej właśnie nazwie. Nazwa ta jest połączeniem dwóch angielskich słów vegan i January (ang. wegański i styczeń).

Celem tejże kampanii jest zachęcenie jak największej liczby osób do przejścia na dietę wegańską na cały styczeń. Niemniej jednak podjęcie tego wyzwania staje się dla wielu osób początkiem do zmian diety, a także stylu życia na stałe.

Dobry czas na zmiany

Fakt, iż akcja kampanii rozpoczyna się w styczniu oczywiście nie jest bez znaczenia. Styczeń jest bowiem dla większości z nas czasem postanowień noworocznych. Wtedy też mamy największą motywację do wprowadzenia zmian w naszym życiu. Można śmiało zaryzykować tezę, iż postanowienie noworoczne to tradycja.

Każdego roku miliony ludzi podejmują je w nadziei na wywołanie pozytywnych zmian. Zazwyczaj postanawiamy zmienić niepożądaną cechę lub zachowanie, osiągnąć osobisty cel lub w inny sposób poprawić swoje życie. Tematy, które powracają każdego roku, obejmują bardziej aktywne podejście do zdrowia i kondycji, poprawę finansów oraz uczenie się nowych rzeczy dla rozwoju osobistego i zawodowego. 

Weganim dobry dla środowiska

Nie bez znaczenia dla tej akcji są zmiany klimatu, które to są niezaprzeczalnym faktem. Chyba już każdy z nas ma świadomość, iż zasoby ziemi są ograniczone i wszyscy jesteśmy  odpowiedzialni za ich wykorzystanie.

Jednym z obszarów na który niewątpliwie każdy z nas ma wpływ jest żywność. Hodowla zwierząt zużywa na jednostkę masy pozyskanego produktu o wiele więcej zasobów niż uprawa roślin. Stanowią je teren, woda oraz nawóz. Aż 80% światowej ziemi rolnej przeznaczone jest pod produkcję mięsa, ryb, skorupiaków, jajek oraz mleka. Dostarczają one jednak jedynie niecałe 40% białka i 20% spożywanych przez ludzi kalorii. Zaś statystyczny Polak konsumuje 200 gram mięsa dziennie.

Osoba na diecie wegańskiej ma najniższy ślad węglowy około 2,5 kg CO2 dziennie, dla porównania wegetarianin 3,3 kg/doba zaś mięsożerca 7 kg Co2 na dobę. Liczby te mówią same za siebie i warto podjąć wyzwanie veganaury by przyczynić się do zmniejszenia własnego, osobistego śladu węglowego.

Rosnące zainteresowanie akcją

Wykorzystując ciągle rosnącą popularność swojej akcji Veganaury zachęca producentów żywności, sklepy, sieci gastronomiczne do wprowadzania coraz większej liczby produktów roślinnych. Z roku na rok kolejne firmy dołączają do wyzwania i promują roślinną kuchnię.

Ponadto wiele postaci ze  świata show biznesu wyraziło poparcie dla Veganuary. Ambasadorami wyzwania zostali między innymi: Joaquin Phoenix, Mayim Bialik, Alicia Silverstone i Paul McCartney.

Polak też może być wege

Również na polskim rynku liczba dostępnych produktów roślinnych zwiększa się z roku na rok. Większe sieci marketów wprowadzają własne linie produktów roślinnych i praktycznie już w każdym sklepie jesteśmy w stanie znaleźć roślinny zamiennik mięsa. Gama roślinnych zamienników nie dotyczy już tylko napojów roślinnych, ale także jogurtów, śmietanek, wędlin, burgerów czy też roślinnych serów. W większych miastach rośnie liczba wegańskich restauracji i barów.

Jak dołączyć do akcji?

Do akcji veganuary dołączyć może każdy. Po zapisaniu się do wyzwania na stronie https://veganuary.com/ każdy uczestnik codziennie otrzymuje informacje o wegańskim stylu życia, a także liczne wskazówki, ułatwiające wprowadzenie diety wegańskiej do naszej kuchni i życia. Dla wielu z nas skomponowanie diety wegańskiej jest niełatwym zadaniem, dlatego też ogromnie pomocne są przesyłane materiały takie jak chociażby lista zakupów czy przepisy.

Statystyki prezentowane na stronie https://veganuary.com/  potwierdzają ten ogólnoświatowy trend:

Bez względu na powód, czy to troska o własne zdrowie, o zwierzęta czy też troska o planetę, dołączenie do akcji jest istotne i ma sens. W końcu to my jako konsumenci poprzez swoje wybory wpływamy na producentów żywności i ustalamy trendy na rynku żywności. Udział w wyzwaniu jest darmowy, dostajemy też niezbędne wskazówki i porady jak komponować posiłki by były one w pełni wartościowe i zdrowe, zaś w dalszej perspektywie uczestnictwo w tym wyzwaniu nauczy nas jak na stałe wprowadzić niektóre roślinne potrawy do naszego menu.

Czym jest dieta wege i jak bezpiecznie ją stosować?

Dla wszystkich zainteresowanych osób przygotowałyśmy artykuł, gdzie konkretnie omawiamy temat diety wegetariańskiej oraz wegańskiej. Nie musisz obawiać się, że będąc na diecie wege będziesz jadła tylko sałatę. 

Przygotowaliśmy również jadłospisy, dzięki którym Twoja dieta wege będzie dokładnie zbilansowana, smaczna i zdrowa!

Udostępnij

Wyjadaczki.pl © 2024 All Rights Reserved