Toksyny są produkowane przez bakterie gram-ujemne i gram-dodatnie w środowisku glebowym oraz wodnym. Mogą one powstawać zarówno w warunkach tlenowych, jak i beztlenowych. Ich obecność w naszym organizmie może nieść za sobą negatywne konsekwencje zdrowotne. W nawiązaniu bardziej komercyjnym toksyny związane są z zanieczyszczeniami, wysoko przetworzonym jedzeniem, chemikaliami syntetycznymi, ciężkimi metalami oraz innymi produktami, które mogą być dla nas potencjalnie szkodliwe.
Artykuły spożywcze w tym rozumieniu dzielimy na te złe i dobre. Organizm człowieka może sam usuwać toksyny z organizmu. Najczęściej poprzez: skórę, nerki, wątrobę oraz jelita. Aby pozbyć się zanieczyszczeń obecnych w naszych płynach ustrojowych powyższe narządy muszą cały czas silnie pracować. Dlatego warto unikać w naszym menu: tłuszczów nasyconych, cukrów oraz przetworzonej żywności. Natomiast należy postawić na dietę bogatą w warzywa, owoce oraz naturalne i świeże produkty.
W procesie detoksykacji organizmu szczególną rolę naukowcy przypisują takim składnikom diety jak: błonnik, antyoksydanty, witaminy z grupy B, flawonoidy i glutation.
Natomiast wśród danych pochodzących z badań przeprowadzonych na zwierzętach właściwości oczyszczające przypisuje się takim produktom spożywczym jak: nori, olestra oraz kolendra.