Kasza bulgur otrzymywana jest z ziaren pszenicy durum, która jest gotowana, a następnie suszona. Występuje ona w trzech odmianach: gruboziarnistej, średnioziarnistej i drobnoziarnistej. Gruboziarnista kasza bulgur nie jest polecana dla osób z refluksem żołądkowo-przełykowym, wrzodami żołądka i dwunastnicy oraz nadkwaśnym nieżytem żołądka.
W 100 g produktu kasza bulgur ma 342 kalorie. Cechuje się sporą zawartością błonnika – 100 g kaszy pokrywa prawie 50% naszego dziennego zapotrzebowania na ten składnik. Zawartość błonnika wpływa korzystnie na regulację perystaltyki jelit, obniża poziom cholesterolu, zapobiega zaparciom, obniża stężenie cukru we krwi, usprawnia usuwanie toksyn z organizmu, zapobiega otyłości, nowotworom i zapewnia sytość na długo.
Kasza ta polecana jest również dla diabetyków oraz osób z insulinoopornością, gdyż indeks glikemiczny kaszy bulgur jest równy 45, przez co nie prowadzi do wahań cukru we krwi po jej spożyciu.
W kaszy tej znajdziemy składniki mineralne, jak: fosfor, magnez, mangan, sód, cynk, żelazo, wapń i potas, a także witaminy z grupy B, A, K i E. Dzięki bogactwu minerałów korzystnie wpływa na: serce, obniżenie ciśnienia krwi, poprawę krążenia, zapobiega tworzeniu się zatorów, zapobiega zawałom i obniża napięcie mięśni. Natomiast dzięki bogactwu witamin rekomenduje się go kobietom w ciąży ze względu na zawartość witaminy B9, czyli kwasu foliowego, kobietom starającym się o potomstwo i karmiącym piersią.
Ponadto witaminy z grupy B w kooperacji z minerałami wpływają korzystnie na: układ nerwowy, koncentrację, stan włosów i skóry, naszą psychikę, dobry nastrój, spokojny sen i łagodzą bóle głowy i zawroty. W swoim składzie kasza ta zawiera gluten dlatego nie poleca się jej osobom cierpiącym na celiakię bądź alergię na ten składnik diety. Ponadto może zawierać ona w swoim składzie alergeny z: mleka, soi, sezamu, orzeszków ziemnych oraz innych orzechów.