Post w czasie przednówka - Wielki Post | Wyjadaczki | Portal Diet | Detox
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Post w czasie przednówka – Wielki Post

Wiosna jest czasem, gdy warto oczyścić swoje ciała z nadmiernie zgromadzonych w czasie zimy toksyn. Post bardzo temu sprzyja. Warto, więc rozważyć, czy w tym czasie, prze te 40 dni przed Wielkanocą nie dać odpocząć swojemu układowi trawiennemu!

Przednówek

„Na Świętego Marka sieje się ostatnia jarka. Na Świętego Marka nie ma co włożyć do garnka”. 

W większości religii chrześcijańskich wspomnienie św. Marka obchodzi się 25 kwietnia, czyli u schyłku przednówka.

Od zarania dziejów tzw. „przednówek”, czyli czas na styku zimy i wiosny wykorzystywany był jako „czas odnowy”, zarówno fizycznej (wymuszonej brakiem pożywienia) jak i duchowej (związanej z przygotowaniami do Wielkanocy), a ostatnio także mentalnej. Bo nasze umysły są tak przeciążone, że niezmiernie jej potrzebujemy. My współcześni ludzie potrzebujemy tak samo mocno postu od nadmiaru, jak wcześniejsze pokolenia potrzebowały postu „z braku”. 

Dziś, kiedy półki sklepowe uginają się od wszelkiego rodzaju towarów mało kto używa sformułowania „przednówek”. Mało kto pamięta też czym on był.

Zwyczajowo przyjęło się, że  początek przednówku następował w momencie, kiedy zaczynało brakować zapasów żywności. Za koniec przyjmowano okres, kiedy można było korzystać z pierwszych, zielonych plonów.

Był to okres, kiedy w naszej szerokości geograficznej dla zaspokojenia potrzeb organizmu związanych z witaminami musiały nam wystarczyć kiszonki. Był to okres, gdy kończyły się zapasy, a nowego pokarmu jeszcze nie było, bo jeszcze nie wyrósł.

Czym jest Wielki Post?

W tym też czasie nadchodził Wielki Post. Post w wymiarze duchowym to ważny czas w roku dla chrześcijan, którzy przygotowują się do Wielkanocy. Rozpoczyna się w Środę Popielcową i trwa 40 dni.

Jest to czas skupienia i przygotowania do największego dla Chrześcijan Święta.

Dziś nie jesteśmy już przymuszeni przez sytuację do poszczenia, ale możemy post powziąć w pełni świadomie, co na pewno zrobi dobrze zarówno naszemu ciału, jak i duszy.

W czasie przygotowania do Wielkanocy wiele osób poszukuje oczyszczenia duchowego, ale także fizycznego. Często czynimy pewne postanowienia, np. : „Nie będę jadł mięsa w czasie Wielkiego Postu” (lub choćby w piątki).

Dieta Postna

Ta tradycja ma duży sens w wymiarze nie tylko duchowym / religijnym, ale też historycznym i zdrowotnym. Dlatego też nasz Przyjazny Jadłospis – Post nie jest skierowany jedynie do chrześcijan, którzy z pobudek religijnych i wyznawanych wartości chcą pościć, ale także do każdego, kto czuje, że nadchodzący czas wiosny, odnowy, przebudzenia jest potrzebny także jemu.

Dzięki Przyjaznemu Jadłospisowi  – Post możesz oczyścić organizm, nabrać energii, siły i poczuć świeżość i moc budzącej się do życia natury!

Dlaczego post?

Przyjazny Jadłospis – Post to 20 dni posiłków w większości wegetariańskich. W ostatniej części znalazło się kilka obiadów i kolacji na bazie ryb, dla tych osób, które nie wyobrażają sobie przetrwać 40 dni całkowicie bez mięsa. Propozycji jest jednak tak wiele, że jeżeli będziecie chcieli jeść całkowicie postnie, bez problemu dacie radę. Po 20 dniach można Przyjazny Jadłospis – Post powtórzyć, albo wybrać te propozycje posiłków, które w czasie pierwszych 20 dni smakowały najbardziej.

Przyjazny Jadłospis – Post jest rozpisany na 3 posiłki dziennie. Niemniej można je uzupełnić o 4 posiłek w formie owocu, warzywa, jogurtu, czy soku. Przygotowałyśmy 4 różne kaloryczności: 1200, 1500, 1800 i 2200 kcal. By każdy mógł dopasować swoje wybory postne i swoje potrzeby do siebie.

Życzymy owocnego i smacznego czasu Wielkiego Postu.

Przyjazny Jadłospis – Post

 

Udostępnij

Wyjadaczki.pl © 2024 All Rights Reserved